Analiza memów cz. 4

Obecnie w Internecie krąży ich mnóstwo. Jednych śmieszą, a drugich denerwują. O czym mowa? O powszechnych memach internetowych, które możemy spotkać na każdej stronie internetowej poświęconej rozrywce. Memy mają różną tematykę, jednak najczęściej poruszają sferę życia codziennego młodych osób. Według słownika języka polskiego mem to „chwytliwa informacja zwykle w postaci filmiku, obrazka lub zdjęcia, rozpowszechniona w Internecie.” Memy mogą również dotyczyć sfery politycznej, sportowej lub zawodowej. Dzisiaj swoją pracę skupię na paru kategoriach memów szablonowych. Według Wiktora Kołowieckiego memy szablonowe to takie, które „składają się z góry ustalonej formy, szablonu, który można uzupełnić własnymi treściami o określonym przez dany szablon charakterze.” Memy pierwszego świata: dotyczą one trudności, które my odbieramy jako problemy trzeciego świata, a te problemy mają tyle do siebie, co humanista do matematyka ścisłego. W rzeczywistości takie sytuacje nie powinny mieć racji bytu(w kontekście problemu czy tragedii), skoro odbierane są za problem w społeczeństwie XXI wieku. Poniżej przedstawię parę typowych memów, które należą do wyżej wymienionej kategorii:




Jak widać obrazki te dotyczą naszych, często wyolbrzymianych problemów. Następną kategorią memów szablonowych są memy wykresowe, które najczęściej przedstawiane są jako ankieta w formie wykresu kołowego nawiązującego do pytania o codzienne czynności. Największą część wykresu zazwyczaj zajmuje ta odpowiedź, która jest najbardziej adekwatna i lekko bulwersująca, niestosowna lub kłopotliwa. Przykłady:










Ostatnią kategorią memów, którą chciałabym poruszyć w moim poście są te, które przedstawiają najczęściej jakieś zwierzę lub twarz zażenowanej kobiety/mężczyzny na tle kolorowych pasków ( tło ma na celu nadanie postaci tytułu herosa lub superbohatera). Tekst zamieszczony na obrazku jest ośmieszający w kontekście danego zachowania, opisanego pod postacią na obrazku. Np. :

„Dziewczyna sądzi, że jest gruba – kup jej za duże ubranie.” 


Anna Ciałkowska

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz