Analiza memów cz. 3


To, czym są memy zostało już dwukrotnie wyjaśnione w poprzednich analizach. Dlatego pominę ten fragment postu. Jednymi z powszechnie znanych memów są te z postacią Osamy Bin Ladena. Kim on był? Suadyjskim terrorystą i przywódcą Al-Ka'idy, czyli organizacja posługująca się metodami terrorystycznymi. Jego postać na "pierwszy rzut oka" nie powinna śmieszyć, gdyż to co robił było straszne i w tamtym czasie nikt nie byłby w stanie pomyśleć, że taki okrutny człowiek zostanie kiedyś osobą, która wywołuje w ludziach śmiech. A w jaki sposób to robi? Do zdjęć Osamy Bin Ladena dołączony jest zawsze jakiś tekst nawiązujący to tego, czym się w życiu zajmował czyli do terroryzowania, a dokładniej m.in. do słów takich jak: bombowy, wybuchnę, porozsadzam. W taki sposób okrucieństwa, które czynił stały się powodem do śmiechu dla wielu osób.



Kolejny mem dotyczy pewnego rodzaju "mody" panującej obecnie wśród wielu dziewcząt. Mowa oczywiście o tzw. "byciu fit", czyli wysportowanym, dobrze się odżywiającym itp. Większość z nich robi to tylko na pokaz poprzez picie napojów pozbawionych cukrów, słodzików itp. Lecz często poza tym wcale nie jedzą zdrowych rzeczy. Chciałabym posłużyć się w tym miejscu przykładem mojej koleżanki, która jako ochotniczka bez zapłaty usługiwała w garderobie na koncercie gwieździe wieczoru. Wokalistka zażyczyłą sobie, aby znalazły się tam przeróżne babeczki, ciasteczka, czekoladki i RedBull Light "bo się odchudza". Ten mem więc trochę prześmiewczo obrazuje takie zachowanie dziewcząt.


Ostatni mem przedstawia smutnego mężczyznę, który rozpacza nad tym, że jakaś kobieta coś posprzątała (najprawdopodobniej w jego domu bądź pokoju) i nie potrafi teraz nic znaleźć. Ta sytuacja również jest "z życia wzięta". Na co dzień spotykamy się z mitem dotyczącym kobiety, jako osoby zajmującej się domem, a w tym między innymi sprzątającej. Jednak bywa tak, że człowiek nawet w bałaganie potrafi znaleźć swoje rzeczy, a po poukładaniu ich przez kogoś (w tym wypadku kobietę) sprawia "ofierze" trudność w odnalezieniu czegokolwiek.


Karolina Gąsiorowska

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz